Moja piękna pralnia
Free VOD - Pakiet Bogaty
Dostępne tylko dla Abonentów pakietu Bogatego. W celu aktywacji usługi zadzwoń pod numer infolinii 42 6333 888 lub do lokalnego BOA. Serwis może być dostępny w ciągu 5 minut.
KUP
Moja piękna pralnia

1985 | Wiel | 93 min. | rating wiekowy
Ten materiał może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich (mających ukończone 18 lat) a w szczególności treści drastyczne, wulgarne czy pokazujące przemoc.

Oglądanie tego materiału dopuszczalne jest jedynie dla osób, które ukończyły 18 lat i czynią to na własną odpowiedzialność.
Słynny film Stephena Frearsa – słodko-gorzki portret Pakistańczyków w Londynie epoki premier Thatcher. Młody Pakistańczyk Omar przejmuje w jednej z biednych dzielnic Londynu pralnię swojego wuja, specjalisty od szemranych interesów i ”dojenia systemu”. Zatrudnia Johnny’go, dawnego kumpla ze szkoły. Ich drogi się rozeszły, gdy bezrobotny Johnny związał się z odradzającym się ruchem faszystowskim. Wspólnie doprowadzają pralnię do rozkwitu, a ich wzajemne relacje także wkraczają w zupełnie nową fazę... „Siłą filmu nie jest fabuła czy akcja, ale portret społeczeństwa, w którym żyją bohaterowie. Brytania ukazana jako studium kontrastów między bogatymi a biednymi, klasami wyższą i niższą, Brytyjczykami z urodzenia a różnymi grupami imigrantów – wśród których są też takie zaczynające prosperować, jak Pakistańczycy. Do tej całej mieszanki Frears dorzuca konflikt między heteroseksualistami i gejami” – pisał wkrótce po amerykańskiej premierze fillmu w 1986 Roger Ebert. A sam reżyser mówił: „Zwykle filmy o imigrantach są depresyjne i ponure, traktujące imigrantów jak ofiary. Ten jest inny, jest jak spacer ulicą w Londynie: jest poważnie, ale też zabawnie i czarująco. Imigranci są śmieszni, skandalizujący, bogaci, pełni życia i skorumpowani jak reszta społeczeństwa. Mają coś do powiedzenia tam, gdzie dzisiejsi Anglicy niekoniecznie”. Moja piękna pralnia była nominowana do Oscara za scenariusz oryginalny (autorstwa Hanifa Kureishiego), który nominowano też do BAFTA. Kilka nagród krytyków brytyjskich i amerykańskich zdobył Daniel Day-Lewis, którego kariera dopiero się rozkręcała. Niektóre z nagród otrzymał jednocześnie za role w dwóch filmach – Moja piękna pralnia i Pokój z widokiem. Oba miały amerykańską premierę tego samego dnia, wcześniej aktor był w tym kraju zupełnie nieznany. „Oglądanie równolegle tych dwóch kreacji – brytyjskiego arystokraty i punka ze społecznych nizin – jest czystą afirmacją cudu aktorstwa. Ten człowiek potrafiący tak zagrać dwie tak różne postaci jest nadzwyczajny!” – zachwycał się Roger Ebert.

Free VOD - Pakiet Bogaty
Dostępne tylko dla Abonentów pakietu Bogatego. W celu aktywacji usługi zadzwoń pod numer infolinii 42 6333 888 lub do lokalnego BOA. Serwis może być dostępny w ciągu 5 minut.
KUP
Zamknij okno

Logowanie